• Rzecznik praw ucznia

1. W szkole utworzona jest funkcja szkolnego rzecznika praw ucznia.
          2. Rzecznikiem praw ucznia może być każdy nauczyciel szkoły z wyjątkiem dyrektora i wicedyrektorów.
          3. Rzecznik praw ucznia jest wybierany przez uczniów w drodze głosowania.
          4. Rzecznik w sprawowaniu swojej funkcji jest niezależny.
          5. Rzecznik stoi na straży praw ucznia, a w szczególności:
            1. prawa do bezpiecznej nauki;
            2. prawa do życia bez przemocy;
            3. prawa do swobody wypowiedzi;
            4. prawa do rzetelnej informacji.
          6. Rzecznik podejmuje przede wszystkim działania na rzecz zapewnienia uczniom warunków do pełnego i harmonijnego rozwoju, poszanowania ich godności i podmiotowości.
          7. Przy wykonywaniu swoich zadań rzecznik kieruje się:
            1. zasadą dobra ucznia – wszystkie działania podejmuje w najlepiej rozumianym interesie ucznia;
            2. zasadą równości – troszczy się o ochronę praw i dobro każdego ucznia;
            3. zasadą odpowiedzialności wobec praw i obowiązków rodziców – ingeruje tylko w uzasadnionych przypadkach.
          8. Podstawowe zadania rzecznika:
            1. zajmowanie się przypadkami naruszania praw ucznia w szkole;
            2. prowadzenie mediacji pomiędzy członkami społeczności szkolnej w sprawach naruszania praw ucznia;
            3. analizowanie informacji dotyczących naruszania praw ucznia;
            4. przedstawianie dwa razy w roku dyrektorowi i radzie pedagogicznej sprawozdania ze swej działalności oraz raportu o stanie przestrzegania praw ucznia w szkole.
          9. Rzecznik praw ucznia, jeśli zaistnieje taka konieczność, może zwrócić się do nauczyciela o złożenie ustnych bądź pisemnych wyjaśnień, celem uzyskania niezbędnych informacji w przedmiotowej sprawie.
          10. Wykonuje inne czynności, zgodnie z przydziałem obowiązków i kompetencji opracowanym przez dyrektora szkoły.