• Deklaracja dostępności

      • Deklaracja dostępności

        Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Piastowie

         

        1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Piastowie, mieszcząca się przy ul. Al. Krakowskiej 20 zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Piastowie, mieszczącej się przy Al. Krakowskiej 20.
        2. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Piastowie, mieszcząca się przy ul. Al. Krakowskiej 20 w Piastowie nie posiada aplikacji mobilnych.
        3. Aktualizacja deklaracji w sprawie dostępności: 14.03.2024 r.
        4. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
        5. Informacje zwrotne i dane kontaktowe:

        W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest pan Adam Krzesak. Kontaktować się można dzwoniąc na numer szkolny 22 723 65 53 lub pisząc wiadomość na email adamkrzesak@wp.pl

        Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

        1. Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji

        w formach alternatywnych. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, sposób kontaktu z nią oraz wskazanie, o jakie bariery utrudniające lub uniemożliwiające dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym chodzi.

        Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.

        1. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
        2. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć do podmiotu skargę na takie działanie.
        3. 9. Szkoła nie posiada tłumacza języka migowego.
        4. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury skargę można złożyć do Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl/pl

        Dostępność cyfrowa

        1. Na skutek aktualizacji strony internetowej zostały dodane funkcje ułatwiające korzystanie ze strony osobom słabowidzącym (powiększanie/pomniejszanie liter, kontrast) oraz wersja strony dla słabowidzących.

        Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

         Wymagania, które nie zostały spełnione:

        - niektóre zdjęcia z wydarzeń nie posiadają pełnych opisów alternatywnych

        - mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności

         - dokumenty w PDF nie są dokumentami edytowalnymi.

        - filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych (filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej)

        - alternatywa w postaci tekstu (nie wszystkie pliki graficzne posiadają alternatywny tekst)

        - kontrast dla treści niebędących tekstem (nie wszystkie pliki graficzne posiadają kontrast)

        Niedostępne elementy i treści

        • W części filmów nie ma napisów dla osób niesłyszących i z niedosłuchem. Wszystkie nowe filmy dodawane na naszej stronie mają już takie napisy.
        • Formularz kontaktowy nie posiada etykiet tekstowych powiązanych z polami i może być problematyczny dla osób korzystających z czytnika ekranu. Można skontaktować się z nami pisząc na adres e-mailowy lub dzwoniąc do nas. Dane teleadresowe są obok formularza kontaktowego.
        • Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 września 2018 r. nie są dostępne (nowa strona internetowa jest od kwietnia 2022). Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebny jest dostęp do nich skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, o które z nich Ci chodzi i jak powinniśmy je dostosować.
        • „Wirtualny spacer” nie jest dostępny cyfrowo. Zapewnienie dostępności tej funkcji oznacza bardzo wysokie koszty, które oceniliśmy jako „nadmierne obciążenie” opisane w ustawie o dostępności cyfrowej.  Oceniliśmy to na podstawie Analizy kosztów dostępności cyfrowej funkcji wirtualnego spaceru (PDF).

        Skróty klawiaturowe

        • Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

        Dokumenty

        • Na stronach  znajduje się wiele plików do pobrania. Większość z nich pochodzi z zasobów wewnętrznych. Może się zdarzyć, że nie wszystkie pliki będą w pełni dostępne, np. może w nich brakować nagłówków lub opisów alternatywnych do tabel i grafik.

        Wersja mobilna

        • Serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”, w skrócie RWD. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu.
        • Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym.
        • W urządzeniach takich jak tablety, smartfony, telefony komórkowe serwis jest znacznie bardziej czytelny i przyjazny w obsłudze.

        Dostępność architektoniczna

        Sposób dojazdu

        Szkoła Podstawowa nr 2 zlokalizowana jest na trzech poziomach połączonych ze sobą schodami, w holu na parterze obok portierni znajduje się winda łącząca wszystkie poziomy. W budynku szkoły korytarze, schody i balustrady schodów są zgodne z prawem budowlanym.

        Dojście piesze do głównego wejścia Szkoły Podstawowej nr 2 w Piastowie jest od ulicy Al. Krakowskiej 20 - posiada pasy i sygnalizację świetlną. Szkoła nie posiada własnego parkingu. Przed szkołą wzdłuż ul. Al. Krakowskiej znajdują się miejsca parkingowe ogólnodostępne.

        W pobliżu szkoły znajduje się przystanek autobusowy linii P1. Autobusem można dojechać do szkoły z różnych części Piastowa.

        Wejście do budynku i strefa obsługi petentów

        Do szkoły prowadzi chodnik, wejście przez furtkę (szerokość furtki pow. 87 cm)

        Do szkoły można wejść wejściem głównym od ulicy Al. Krakowskiej prowadzącym przez szklane drzwi frontowe (188cm x 212cm) na poziom parteru, tj.:

        • do sekretariatu, gabinetów dyrektorów, kierownika gospodarczego i kierownika hali, hali sportowo – widowiskowej, toalet, do bufetu szkolnego swobodny dostęp dla osób poruszających się na wózkach;
        • do szatni, świetlicy szkolnej, sal lekcyjnych (oddziały przedszkolne), gabinetu terapeuty pedagogicznego - po schodach bez możliwości wjazdu wózkiem;

        Szkoła posiada windę łączącą piętra, z której mogą skorzystać uczniowie poruszający się na wózku.

         

        Na terenie szkoły od ulicy Powstańców Warszawy znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz boisko szkolne.

        Szerokość korytarzy, hol oraz wejście do toalety dają możliwość przemieszczania się dla osób z niepełnosprawnością.

        Szkoła posiada gabinety specjalistyczne. Są to: na parterze: sala do zajęć terapii pedagogicznej i rewalidacji, na pierwszym piętrze: terapii sensorycznej, psychologa, pedagoga szkolnego/pedagoga specjalnego, na drugim piętrze: logopedy.

        Uczniowie mogą skorzystać z wyjść ewakuacyjnych w różnych częściach szkoły: od głównego

        wejścia szkoły przy ul. Al. Krakowskiej, od strony ulicy Powstańców Warszawy – 3, od strony ul. Warszawskiej - 1.

        Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu na teren szkoły:

        - warunkiem wejścia na teren budynku z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

        W szkole zainstalowany jest system monitoringu - kontrolowane są wejścia i wyjścia osób z zewnątrz; rodziców obowiązują identyfikatory.

        Przy wejściu znajduje się portiernia, a w niej pracownik za pośrednictwem, którego można przywołać pracownika administracji, skorzystać z kontaktu telefonicznego 

         

        Na obecną chwilę szkoła nie posiada:

        - w budynku szkoły nie ma zamontowanych platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych,

        - na terenie nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego,

        - w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących,

        - informacji na temat rozkładu pomieszczeń, dostępnej w sposób dotykowy lub głosowy

        - urządzeń lub innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących, w szczególności pętli indukcyjnych, systemów FM lub urządzeń opartych o inne technologie,

        - na stronie internetowej elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywalny maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym,

        - toalet dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.

        Szkoła zapewnia wsparcie uczniom niepełnosprawnym poprzez pomoc wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.