Monika Wiaderna
Dziś, kiedy aparat fotograficzny większość z nas ma zawsze pod ręką, fotografia powoli przestaje być już postrzegana jako elitarna sztuka utrwalania świata. Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej… Historia fotografii to niemal 200 lat ewolucji sztuki zatrzymywania czasu, która dziś jest już bliska perfekcji. Przy królującej obecnie fotografii cyfrowej techniki szlachetne stosowane dawniej, wydawać się mogą zbyt niemożliwe wręcz (z punktu widzenia technicznego) do wykonania albo zbyt czasochłonne. Żyjemy szybko. Kiedy uznajemy, że coś jest warte utrwalenia, to najczęściej sięgamy po aparat w telefonie komórkowym. Warto jednak w biegu, jaki narzuca nam świat, zatrzymać się i znaleźć czas, aby poznać techniki stosowane dawniej w fotografii.
W dniu 31 marca 2022 uczniowie z klasy 7b uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Archiwum Miejskie w Piastowie. Spotkanie poprowadził p. Daniel Dalecki, który w bardzo ciekawy sposób zapoznał uczestników spotkania między innymi z zasadą funkcjonowania aparatu fotograficznego i ciemni fotograficznej, historią fotografii w szczególności datą powstania wynalazku fotografii, pojęciami: fotografia, negatyw, pozytyw. Przy pomocy prezentacji multimedialnej zaprezentował odkrywców różnych technik utrwalania światła, a także wybrane typy aparatów fotograficznych na przełomie 200 lat ewolucji fotograficznej.
Nie byłoby filmu, gdyby nie wynalezienie fotografii, a tej z kolei, gdyby nie osiągnięcia w dziedzinie optyki i chemii. Nie wspominając już o camera obscura, urządzeniu znanemu już w starożytności. W dalszej części warsztatów zadaniem uczniów było wskazanie: Czy rozwój technik fotografii miały wpływ na rozwój kinematografii? Na czym polega różnica między tworzeniem zdjęć, a filmu? Następnie uczniowie zapoznani zostali historią kinematografii w Polsce. Pod opieką prowadzącego mogli samodzielnie uruchomić po raz pierwszy kinematograf kinowy i wyświetlić krótkometrażowy film. Poznali także zasadę działania rzutnika z czasów PRL służącego do wyświetlania kliszy fotograficznych.
Na zakończenie spotkania p. Daniel Dalecki przybliżył uczestnikom spotkania historię naszego miasta oraz naszej szkoły oraz pokazał eksponaty związane z fotografią kinematografią w Polsce.